Cultură şi sport

​PUGILIŞTII MOLDOVENI AU CÂŞTIGAT OPT MEDALII LA CAMPIONATUL UNIUNII EUROPENE

18 august, 2014

Selecţionata Moldovei a evoluat cu succes la al VIII-le Campionat la box între ţările Uniunii Europene, care s-a încheiat la Sofia (Bulgaria).

Potrivit agenţiei „INFOTAG”, cu referire la Ministerul Tineretului şi Sportului, la competiţie au participat 120 pugilişti din 23 de ţări. Echipa moldovenească pentru prima dată a participat la campionat şi din start a câştigat primul loc la numărul de medalii obţinute.

Alexandru Râşcan, în categoria de 52 kg, la învins în luptă finală pe francezul Elie Konki, şi a luat medalia de aur.

Tot „aur” are şi Veaceslav Gojan (56 kg), care l-a învins pe finlandezul Matti Koota.

Pugiliştii moldoveni Vasile Belous, Dumitru Galagoţ, Victor Carapcevschi şi Victor Ialimov au ajuns în semifinală, obţinând medalii de bronz.