Cultură şi sport

​SHERIFF – PENTRU A VIII-A OARĂ DEŢINĂTOAREA CUPEI MOLDOVEI

25 mai, 2015

FC „Sheriff” din Tiraspol duminică seara târziu, 24 mai, a învins la Chişinău FC „Dacia” cu scorul de 3:2, devenind pentru a VIII-a oară deţinătoarea Cupei Moldovei.

Corespondentul „INFOTAG”, prezent la meci, a relatat că tiraspolenii au evoluat încrezător şi din start au marcat două goluri în poarta adversarilor. Însă în a doua repriză dacii au reuşţit să egaleze scorul practic în ultimele minute.

În timpul suplimentar norocul a fost de partea tiraspolenilor şi la minutul 110 Isa a marcat golul învingător.

Contrar tradiţiilor din anii precedenţi în loja pentru oaspeţi de onoare au lipsit primele oameni din stat, deputaţi, candidaţii pentru funcţia de prima al Chişinăului şi consilieri orăşeneşti.

„Aceasta demonstrează atitudinea autorităţilor faţă de sport în general şi faţă de fotbal în particular”, a menţionat unul din veterani, căror conform bunei tradiţii stabilite de Federaţia Moldovenească de Fotbal, în pauza dintre reprize li s-a înmânat ajutor material sub aplauzele spectatorilor.