Cultură şi sport

TENISMANUL MOLDOVEAN RADU ALBOT S-A CALIFICAT ÎN TURUL TREI LA WIMBLEDON

05 iulie, 2018

Tenismanul moldovean Radu Albot, numărul 98 în clasamentul ATP, s-a calificat în turul al treilea al prestigiosului turneu din seria Grand Slam, care are loc la Wimbledon.

Potrivit reporterului INFOTAG, în meciul din turul doi (1/32 finale), Radu Albot a reușit să-l învingă în cinci seturi pe Alias Badenne din Slovenia, numărul 71 în clasamentul ATP, cu scorul de 3:2. Radu a câștigat primul set cu scorul 6:2, în al doilea a pierdut cu scorul de 4:6, în al treilea a luat un tiebreak 7:6, în al patrulea a pierdut cu 5:7. Dar în al cincilea set a câștigat cu un scor de 6:3. Meciul a durat circa 4,5 ore.

Astfel, Radu Albot în premieră a ajuns atât de departe în Grand Slam, făcând parte din cei mai buni 32 de tenismeni ai turneului. De menționat faptul că turneul se desfășoară pe iarbă, iar în Moldova nu există nicio zonă cu o asemenea acoperire care să corespundă cerințelor internaționale.

În primul tur, în finala 1/64 a turneului, Radu Albot l-a învins în cinci seturi pe numărul 12 mondial, Pablo Carreno Busta (Spania).

În finala 1/16 a Cupei turneului, Radu Albot va juca cu americanul John Izner, care ocupă locul 10 în clasamentul ATP.