Cultură şi sport

ATLEȚII MOLDOVENI AU ÎNCHEIAT SEZONUL 2020 CU DESFĂȘURAREA UNUI CAMPIONAT NAŢIONAL LA CROS

19 octombrie, 2020

Odată cu desfășurarea celui de-al 29-lea Campionat național la cros, Federația de Atletism din R. Moldova, cu sprijinul financiar al Ministerului Educației, Culturii și Cercetării, a finalizat sezonul în aer liber 2020. În pofida precipitațiilor abundente înainte de începerea competiției, care s-a desfășurat în weekend, la cros au participat aproximativ 250 de sportivi din toate regiunile țării de la mic la mare: de la categoria copii şi până la veterani. Tânăra atletă din Ungheni Ecaterina Cernat, care a câştigat la categoria juniori I (U20) feminin pe distanţa de 3000m – 10.57,45 (antrenor M. Grosu). La proba masculină, pe distanţa 5000m, învingător a fost Nicolae Pavlenco (antrenor S. Svecla) de la Şcoala sportivă scecializată de atletism a MECC, cu rezultatul 16.32,81. La categoria seniori, în proba feminină de 6000m a excelat Anna Patranjel din Tiraspol (antrenor M. Dilimarscaia) cu un rezultat de 23.55,39, iar la proba masculină de 8000m a învins Ivan Siuris (antrenori fam. Cravţov) cu 26.21,83.