Reportaje

SERGIU MOCANU: DEZAMĂGIREA PROVOCATĂ DE AIE ESTE MAI MARE DECÎT CEA PROVOCATĂ DE COMUNIŞTI

SERGIU MOCANU: DEZAMĂGIREA PROVOCATĂ DE AIE ESTE MAI MARE DECÎT CEA PROVOCATĂ DE COMUNIŞTI

08.09.2010Dezamăgirea provocată în ultimul an de Alianţa pentru Integrare Europeană (AIE) este mai mare decît cea provocată de comunişti. De această părere este liderul Mişcării „Acţiunea Populară”, Sergiu Mocanu, care mai bine de o lună de zile a lansat campania „Moldova fără mafie. Moldova fără Plahotniuc”.


MIŞCAREA SOCIAL-POLITICĂ A ROMILOR: UNUL DIN MOTIVELE EŞUĂRII REFERENDUMULUI ESTE INSUFICIENŢA CULTURII POLITICE

MIŞCAREA SOCIAL-POLITICĂ A ROMILOR: UNUL DIN MOTIVELE EŞUĂRII REFERENDUMULUI ESTE INSUFICIENŢA CULTURII POLITICE

07.09.2010„Unul din motivele de bază ale eşuării referendumului din 5 septembrie este insuficienţa culturii politice în rîndurile cetăţenilor R.Moldova”, consideră vicepreşedintele Mişcării Social-Politice a Romilor, Ion Duminică.

Press-release

Comunicat de presă

Comunicat de presă

09.09.2010AOAM ŞI BANCA MONDIALĂ AU CONVENIT ASUPRA DIRECŢIILOR DE COLABORARE PE TERMEN MEDIU ŞI LUNG


Comunicat de presă

Comunicat de presă

08.09.2010Capodopere din tezaurul cultural internaţional vor fi oferite amatorilor de balet şi operă în cadrul Festivalului "Invită Maria Bieşu" susţinut de Fundaţia EDELWEISS.


Comunicat de presă

Comunicat de presă

06.09.2010Rerezentanţii Federaţiei de Luptă Naţională VOIEVOD au donat rechizite şcolare deţinuţilor penitenciarului nr.2 din oraşul Lipcani.

Comentarii

BANCA DE REZERVĂ A CANDIDAŢILOR LA PREŞEDINŢIA R.MOLDOVA

BANCA DE REZERVĂ A CANDIDAŢILOR LA PREŞEDINŢIA R.MOLDOVA

09.09.2010Comentariu al agenţiei INFOTAG

Presa

TIRASPOLUL ESTE OPTIMIST ÎN PRIVINŢA MĂSURILOR GUVERNULUI RM PRIVIND OPTIMIZAREA EXPORTULUI PRODUCŢIEI DIN REGIUNE

TIRASPOLUL ESTE OPTIMIST ÎN PRIVINŢA MĂSURILOR GUVERNULUI RM PRIVIND OPTIMIZAREA EXPORTULUI PRODUCŢIEI DIN REGIUNE

09.09.2010Întreprinderea „Căile Ferate ale Transnistriei” (CFT) are o atitudine pozitivă faţă de hotărîrea Guvernului RM de a optimiza procedura de export a producţiei întreprinderilor din regiune. Despre aceasta a anunţat directorul CFT, Serghei Marţinco, într-un interviu pentru agenţia de presă din regiunea transnistreană „Olvia-press”.


MOLDOVA VA SEMNA TRATATUL DE BAZĂ CU ROMÂNIA ŞI VA RĂMÎNE SUVERANĂ – VLADIMIR FILAT

MOLDOVA VA SEMNA TRATATUL DE BAZĂ CU ROMÂNIA ŞI VA RĂMÎNE SUVERANĂ – VLADIMIR FILAT

07.09.2010Moldova va rămîne un stat suveran şi independent, iar Tratatul de bază cu România „trebuie şi va fi semnat”. Despre aceasta a declarat prim-ministrul Vladimir Filat într-un interviu pentru ziarul rus „Kommersant”.

DEŢINĂTORUL A 35% DIN ACŢIUNILE „AVICOLA-NORD” ÎŞI VA REVENDICA DREPTURILE LA CEDO

Gheorghe Bîrlădean, deţinătorul a 35% din acţiunile întreprinderii „Avicola-Nord”, fost director al fabricii, acuză firma „Energoresurse”, acţionar majoritar, că a acaparat întreprinderea. „Atunci nu a ieşit nimic, am fost acţionaţi în judecată. Instanţa a numit în calitate de administrator o persoană independentă, dar aceasta îşi depăşeşte atribuţiile. În iunie, am vrut să particip la adunarea generală a acţionarilor, în care au fost aleşi noul director şi membrii consiliului societăţii pe acţiuni, dar nu mi s-a permis. Mi s-a spus că prin decizia judecăţii, despre care nu ştiam, am fost lipsit de dreptul de vot. Am contestat comportamentul adunării conform legislaţiei. Acum, aştept reacţia Comisiei Naţionale a Pieţei Financiare, unde am depus o contestaţie. Reprezentanţii „Energoresurse” induc în eroare judecătoriile şi pe funcţionarii de stat, care favorizează rezolvarea în folosul celor care acţionează ilegal”, a afirmat acţionarul.

Для просмотра содержимого этого блока Вам необходимо установить flash-player