LA BUCUREŞTI PREMIERUL VLAD FILAT VA SEMNA ACORDUL CU PRIVIRE LA MICUL TRAFIC LA FRONTIERĂ
13.11.2009
Chişinău. Vineri prim-ministrul Vlad Filat a plecat la Bucureşti într-o vizită de lucru de două zile.
Serviciul de presă al Guvernului a relatat pentru INFOTAG că în prima jumătate a zilei de vineri premierul va participa la Summit-ul Iniţiativei Central Europene, la care va prezenta un raport despre Moldova. În a doua parte a zilei el se va întîlni cu prim-ministrul în exerciţiu al României, Emil Boc.
Filat va semna Acordul cu privire la micul trafic la frontiera moldo-română, Protocolul la Acordul cu privire la protejarea reciprocă a investiţiilor şi Acordul cu privire la punctele de trecere a frontierei de stat.
Vineri seara Vlad Filat va avea o întrevedere cu preşedintele României, Traian Băsescu.
Sîmbătă premierul va avea întrevederi cu preşedintele Senatului României, Mircea Geoană, cu preşedinta Camerei Deputaţilor, Roberta Anastase, cu conducătorii companiilor româneşti mari şi a celor străine, prezente pe piaţa română, cu studenţi.
INFOTAG precizează: Acordul prevede că locuitorii din raioanele de frontieră ale Moldovei vor putea traversa frontiera fără viză, în baza unor documente speciale. Guvernarea precedentă a republicii a refuzat să semneze acest document pînă la semnarea Tratatului politic de bază cu România şi privind frontiera de stat, deoarece noţiunea de „frontiera de stat moldo-română, care există de facto, nu este întărită printr-un document bilateral”.







Adaugă comentariu