Press-release
SIA «Moldasig» a celebrat aniversarea a 88 ani a companiei «Rosgosstrah»
La 6 octombrie Societatea Internaţională de Asigurări «Moldasig» a organizat un summit dedicat aniversării a 88 ani a companiei «Rosgosstrah». În cadrul summit-ului s-au adus mulţumiri colaboratorilor şi partenerilor pentru colaborare şi profesionalism, care au permis companiei «Moldasig» să fie lider în domeniu într-o perioadă dificilă pentru acest sector.
«Mai bine de un an în urmă societatea de asigurări «Moldasig» a devenit membră a grupului de companii «Rosgosstrah», – a menţionat Vitalie Bodea, Directorul General al SIA «Moldasig». Ne-am schimbat. Un nou statut de valoare internaţională, un logotip şi o coloristică corporativă nouă, standarde moderne de lucru, toate sunt parte a valorilor fiecărui angajat din companie. Astăzi, punem bazele unei noi tradiţii – la 6 octombrie sărbătorim alături de colegii noştri din Rusia, Ucraina şi Armenia înfiinţarea «Rosgosstrah».
Adjunctul Directorului General al Societăţii pe Acţiuni de tip deschis «Rosgosstrah», Igor Mirovschii a felicitat colegii modoveni şi a menţionat reuşita rebrand-ingului realizat de către SIA «Moldasig», de asemenea, remarcând rezultatele bune obţinute în decursul ultimului an. «În urma restructurării realizate în cadrul companiei, procesul de comunicare dintre structurile «Moldasig» cu structuri similare din cadrul holdingului a devenit mult mai eficient şi mai operativ, consideră Igor Mirovschii. În anul curent «Moldasig» a implementat diverse modele analitico-statistice de activitate împrumutate din cadrul «Rosgosstrah», ceea ce de asemenea a fundamentat funcţionarea companiei. Dar pe lângă toate acestea noi încurajăm iniţiativa locală a companiei, întrucât ei sunt lideri pe piaţă şi cunosc mai bine specificul Republicii Moldova».
În cadrul summit-ului, au fost acordate trei premii «Pentru cel mai bun angajat al «Moldasig». De asemenea, au fost desemnaţi cei mai valoroşi agenţi de asigurări, cei mai buni manageri de dezvoltare teritorială şi de vânzări, totodată, a fost acordat titlul «Partenerul de onoare al «Moldasig», obţinut de către două companii de leasing şi cinci brokeri de asigurări.
Notă. Compania "MOLDASIG" a fost fondată în anul 2002. În anul 2008 compania a intrat în Grupul „Rosgosstrah” fiind redenumită în Societatea Internaţională de Asigurări MOLDASIG. SA «Rosgosstrah» au primit în proprietate 80% din acţiunile companiei MOLDASIG, celelalte 20% sunt împărţite de trei fondatori: «Banca de Economii, Î.S. «Calea Ferată din Moldova» şi Î.S. «Poşta Moldovei».
Grupul companiei «Rosgosstrah» reprezintă un holding integrat vertical. El este format din SA «Rosgosstrah», 3 companii regionale, 7 companii interregionale de asigurări. Din acest Grup de companii fac parte mai bine de 3000 agenţii, departamente de asigurări şi centre de restabilire a pierderilor. Numărul de persoane care sunt antrenate în activităţile «Rosgosstrah» depăşeşte cifra de 97 mii oameni, inclusiv şi 60 mii agenţi. Pe lîngă SIA „MOLDASIG”, grupului de companii «Rosgosstrah» îi aparţin companii de asigurare din Ucraina şi Armenia.







