Reportaje
ASOCIAŢIA „PACIFISM FĂRĂ FRONTIERE” PROTESTEAZĂ FAŢĂ DE DISCRIMINAREA DREPTURILOR CIVICE ALE CETĂŢENILOR PAŞNICI
Chişinău. Asociaţia Internaţională Pacifistă (AIP) „Pacifism fără frontiere”, declară protest pe marginea discriminării de facto a drepturilor civice a cetăţenilor paşnici.
Joi, într-o conferinţă de presă la Agenţia INFOTAG, preşedintele asociaţie, Anatolie Guţu, a spus că în prezent se îngrădesc grav şi sistematic drepturile şi libertăţile cetăţenilor R. Moldova, care nu doresc să îndeplinească serviciul militar.
„Structurile de forţă din republică duc un război nedeclarat, secret nu numai în Irac, ci şi împotriva propriilor cetăţeni paşnici, care din motive de convingeri personale nu doresc să fie militari. De asemenea este hăituită şi mişcarea pacifistă din Moldova. Numărul persoanelor care nu doresc să satisfacă serviciul militar, dar doresc să-şi îndeplinească datoria faţă de societate şi stat în mod benevol la un serviciu civil social-util, creşte cu fiecare an. De aceea, ca pedeapsă, ei sînt „încorporaţi” forţat în rîndurile Forţelor Armate”, a afirmat Guţu.
El a invocat, în context, cazul tînărului Petru Gaidarji, din or. Comrat, membru al AIP, luat cu forţa, în timpul susţinerii examenelor de absolvire a colegiului tehnic din Comrat, de către colaboratorii Centrului militar a Găgăuziei.
„Băiatul, care avea 18 ani, a fost dus într-o direcţie necunoscută, fără ştirea părinţilor sau a rudelor apropiate. Nu i s-a permis nici măcar să susţină examenele şi să-şi ridice diploma de licenţă. Prin acţiunile sale ei au adus prejudicii morale şi psihice atît recrutului, cît şi părinţilor acestuia. În plus, conducătorul Centrului Militar al Găgăuziei i-a sustras toate actele care confirmă apartenenţa la Asociaţia Internaţională Pacifistă. Doar în acest an, 5 tineri au fost înrolaţi silit în serviciul militar”, a informat Anatolie Guţu.
Preşedintele AIP şi-a arătat nemulţumit de un articol publicat în ziarul „Moldova Suverană”, în care el este acuzat că ar extrage bani de la membrii asociaţiei şi şi-ar face din ea o afacere. Guţu a declarat că acuzaţiile autorului sînt nefondate şi că el îl va ataca în instanţa de judecată.










