Exclusiv

Для просмотра содержимого этого блока Вам необходимо установить flash-player

„Sergiu Mocanu mi-a promis că mă va ajuta să avansez în funcţie şi să-mi realizez toate visele în cazul în care mă voi alătura campaniei iniţiate de el contra mafiei în R.Moldova”, susţine fostul angajat al Serviciului Vamal, Veaceslav Balacci.

Для просмотра содержимого этого блока Вам необходимо установить flash-player

Avocatul Vasile Ţurcan, care a apărat interesele la o parte dintre acţionarii magazinului „Gemenii” în instanţele de judecată, îi cere lui Sergiu Mocanu, liderul Mişcării „Acţiunea Populară”, să nu mai aducă martori falşi şi imorali la conferinţele de presă, pe motiv că unul dintre ei, Ilie Rotaru, care a fost avocat la o parte dintre acţionarii magazinului „Gemenii”, de fapt „a deposedat de averi acţionarii pe care îi reprezenta în instanţele de judecată prin atacuri de tip raider”.

Для просмотра содержимого этого блока Вам необходимо установить flash-player

„Toate probele împotriva schemelor mafiote ale lui Vlad Plohotniuc vor fi prezentate în această săptămînă comisarilor europeni”, a declarat miercuri, în cadrul unei conferinţe de presă susţinută la agenţia INFOTAG, liderul Mişcării „Acţiunea Populară”, Sergiu Mocanu, care a făcut „totalurile primei luni de activitate de la demararea campaniei antimafie în Moldova”.

Press-release

Comunicat de presă

Comunicat de presă

26.08.2010O ŞCOALĂ RENOVATĂ ŞI O SALĂ DE SPORT COMPLET REUTILATĂ VOR PRIMI DE 1 SEPTEMBRIE COPIII DIN GROZEŞTI DIN PARTEA FUNDAŢIEI EDELWEISS


„Vox Populi – august 2010” “Aspecte social-economice şi politice ale societăţii moldoveneşti în preajma referendumului constituţional din 5 septembrie 2010”

„Vox Populi – august 2010” “Aspecte social-economice şi politice ale societăţii moldoveneşti  în preajma referendumului constituţional din 5 septembrie 2010”

26.08.2010Studiul sociologic: „Vox Populi – august 2010” este dedicat studierii interdependenţei proceselor economice, politice şi sociale din Republica Moldova, precum şi a influenţei diferitor caracteristici social-demografice asupra formării orientărilor sociale şi politice ale populaţiei în preajma referendumului cu privire la modificarea Constituţiei.


CORUPŢIA ÎN MINISTERUL TRANSPORTURILOR ŞI INFRASTRUCTURII DRUMURILOR DIN REPUBLICA MOLDOVA ÎNCEPE SĂ ÎASĂ LA SUPRAFAŢĂ

CORUPŢIA ÎN MINISTERUL TRANSPORTURILOR ŞI INFRASTRUCTURII DRUMURILOR DIN REPUBLICA MOLDOVA ÎNCEPE SĂ ÎASĂ LA SUPRAFAŢĂ

26.08.2010Asociaţia Patronală a Operatorilor de Transport Auto din Republica Moldova constată că consecinţele corupţiei din conducerea de vîrf a Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor sînt sancţionate din străinătate şi aduc ca rezultat prejudicii mari transportului rutier şi imaginii ţării.


MIŞCAREA DE TINERET VOIEVOD, FELICITĂ TOŢI CETĂŢENII R- MOLDOVA CU OCAZIA ZILEI INDEPENDENŢEI.

MIŞCAREA DE TINERET VOIEVOD, FELICITĂ TOŢI CETĂŢENII R- MOLDOVA CU OCAZIA ZILEI INDEPENDENŢEI.

26.08.2010Mişcarea de Tineret Voievod, felicită toţi cetăţenii R- Moldova cu ocazia Zilei Independenţei.


UZ DE FALS ORGANIZAT DE CATRE VIOREL TOPA

26.08.2010Eu, Sergiu Manic, confirm prin acest comunicat de presa ca din anul 2006, Viorel Topa a profitat de faptul ca sunt plecat cu trai permanent In SUA şi a dirijat falsificarea semnaturii mele In circa 40 de tranzacţii financiare executate prin intermediul companiei off-shore "Atrium".

Comentarii

BSTDB VA MAJORA CREDITAREA COMPANIILOR MOLDOVENEŞTI

BSTDB VA MAJORA CREDITAREA COMPANIILOR MOLDOVENEŞTI

20.07.2010Interviu acordat în exclusivitate agenţiei INFOTAG de către preşedintele Băncii pentru Comerţ şi Dezvoltare a Mării Negre (BSTDB), Andrei Kondacov.

Presa

Reportaje

PATRU MEMBRI AI FILIALEI PCRM DIN SÎNGERA AU ADERAT LA PDM

PATRU MEMBRI AI FILIALEI PCRM DIN SÎNGERA AU ADERAT LA PDM

Chişinău. Patru din 13 membri ai filialei Partidului Comuniştilor din orăşelul Sîngera au decis să părăsească formaţiunea şi să adere la partidul Democrat din Moldova.

La conferinţa de presă de miercuri de la INFOTAG, sociologul Veaceslav Bîstriţchi, ex-membru PCRM, a spus că a decis să plece din PCRM, deoarece totdeauna l-a susţinut pe Marian Lupu, care recent a părăsit formaţiunea.

„În campania electorală anterioară am muncit foarte mult în Sîngera şi PCRM a acumulat cel mai mare procent de pînă acum – 32%. Noi am muncit pentru că ştima că Marian Lupu va fi înaintat la funcţia de Preşedinte al ţării, dar nu a fost aşa. Acest lucru a dezamăgit foarte mulţi membri ai acestei formaţiuni”, a menţionat el.

În opinia sa, plecarea lui Lupu din PCRM va prejudicia această formaţiune în viitoarele alegeri cu cel puţin 10% din voturi.

„Mulţi membri ai PCRM îl admirau pe Marian Lupu, care este un politician distins şi deştept, şi acum mai mulţi vor vota pentru el, chiar dacă poate oficial nu vor anunţa că pleacă din PCRM. De altfel, mulţi se tem să facă public acest lucru”, a specificat el.

Un alt membru a PCRM ce a plecat la PDM, Silvia Pîrgaru, campionaă naţională la karate, profesoară în Sîngera, a spus că „a rămas foarte dezamăgită că PCRM nu promovează tineretul şi nu doreşte ca ţara să se dezvolte.

Ex-membrii PCRM au lansat un apel către electorat, prin care îi îndeamnă să voteze pentru PDM şi pentru Marian Lupu, care va aduce concilierea naţională. 

Для просмотра содержимого этого блока Вам необходимо установить flash-player