Reportaje

ECHIPA MOLDOVEI A CÂŞTIGAT LA CAMPIONATUL EUROPEI LA SAMBO DIN ZAGREB MEDALIE DE BRONZ

22 mai, 2015
ECHIPA MOLDOVEI A CÂŞTIGAT LA CAMPIONATUL EUROPEI LA SAMBO DIN ZAGREB MEDALIE DE BRONZ Luptătorul moldovean, Timur Andres, a luat medalia de bronz la Campionatul Europei la Sambo din Zagreb (Croaţia).

Preşedintele clubului sportiv „Alfa”, Andrei Andres, a spus vineri, în cadrul unei conferinţe de presă la agenţia „INFOTAG”, că este mulţumit de rezultatele fiului său de 19 ani.

„Consider că am obţinut un rezultat bun, deoarece cu sambo de luptă se ocupă în doar ultimii doi ani. Timur a cedat în final campionului mondial şi european, în vârstă de 30 de ani. Cu fiecare pierdere băieţii acumulează experienţă şi devin mai puternici. Sportivii noştri sunt rezerva de aur a Moldovei”, a spus el.

La competiţii au participat sambişti din 28 de ţări. Al doilea sportiv moldovean, Andrei Ripida, a pierdut. Sprijin financiar sportivilor au acordat oameni de afaceri şi persoane interesate.